SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Małpki

Sprawdź naszą Ofertę małpek

 

Zwinne i bardzo inteligentne małpy towarzyszą ludziom od stuleci. Trzymane w odpowiednich warunkach mogą dostarczyć swoim opiekunom wiele radości, choć jednocześnie, są zwierzętami wymagającymi poświęcenia sporej ilości czasu.

Nie wszystkie małpy nadają się do trzymania w domu. Zdecydowana większość małp dorasta do znacznych rozmiarów. Są wtedy bardzo silne, a jednocześnie, jeśli będziemy postępować z nimi nieodpowiednio, mogą stać się agresywne. Z tego względu na domowe pupile nadają się jedynie niektóre gatunki. Te najbardziej popularne to kapucynki, sajmiri oraz niektóre makaki i koczkodany. W Polsce bez zezwolenia można jednak przetrzymywać tylko dwa gatunki małp: kapucynki i sajmiri. Świetnymi pupilami są także maleńkie tamaryny i marmozety. Choć nie są to małpy właściwe, dorównują małpom inteligencją.

 

Małpka, którą zdecydujemy się zakupić powinna być młoda. Wtedy możemy ją właściwie wychować i przysposobić do roli zwierzęcia domowego. Generalnie większość małp dojrzewa między drugim a czwartym rokiem życia i do swego opiekuna powinny trafić przed osiągnięciem tego wieku. Przy gatunkach mniejszych małp, zalecanych do trzymania w domach, sprawa płci nie ma aż tak dużego znaczenia. Młode małpki szybko się oswajają i bardzo przywiązują się do opiekunów. Jeśli trzymamy je pojedynczo, wszystkie gatunki wymagają kontaktu z opiekunem.


Małpka powinna mieć możliwie dużą klatkę lub inne pomieszczenie, w którym przetrzymywana jest, kiedy nie możemy zapewnić jej opieki.  Wymienione wyżej gatunki są zwierzętami aktywnymi w ciągu dnia. Gdy mamy je "na oku" mogą swobodnie chodzić po mieszkaniu. Trzeba jednak wiedzieć, że, o ile np. psa możemy w wyniku tresury nauczyć pewnych zachowań, to wymaganie, aby małpka np. nie zjadła bez zgody opiekuna jej ulubionego przysmaku, jest zadaniem praktycznie niewykonalnym. Nauczenie małp załatwiania potrzeb fizjologicznych w określonych miejscach jest trudne, wymaga sporo czasu i poświęcenia, ale jest możliwe, choć trwa zwykle dłużej niż w przypadku psa lub kota.

Małpy są w zasadzie wszystkożerne. W warunkach naturalnych ich pokarm składa się w ok. 2/3 z owoców.
Choć nie ma żadnych obowiązkowych szczepień małp, to wskazane jest szczepienie ich przeciw niektórym chorobom odludzkim, jak np. przeciw tężcowi, żółtaczce typu B i grypie.


Świetnie zaprzyjaźniają się ze zwierzętami domowymi. W warunkach hodowlanych małpy dożywają 30-40 lat.
 

Poczytaj Małpi blog, czyli blog o małpkach w domu

 

 

Uwaga!!! Z powodu zakazu importu do Unii Europejskiej i kurczenia się europejskich hodowli kapucynki są coraz częściej oferowane na portalach ogłoszeniowych przez oszustów internetowych. Czytaj o przekręcie nigeryjskim.

Powrót do strony Opisy gatunków