SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Tamaryny i marmozety

Sprawdź naszą Ofertę małpek

 

Tamaryny i marmozety należą do szerokonosych małp właściwych, ale jako jedyne, zamiast płaskich paznokci, mają pazurki.

Wychowane przez człowieka są wspaniałymi zwierzętami do towarzystwa. Bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, a codzienne obcowanie z nimi daje dużo radości.
 

Inne małpki, ze względu na swój rozmiar i ponadprzeciętną ruchliwość, wymagają odpowiednich warunków. Trzeba zapewnić im stosunkowo duże pomieszczenie, w którym będą przebywać w czasie, gdy ich opiekun jest nieobecny lub nie może się nimi zająć. Dlatego, chcąc mieć przyjaciela równie inteligentnego, a jednocześnie nie tak wymagającego jak większe małpki, dobrym rozwiązaniem jest rozważenie nabycia którejś z tamaryn lub marmozet. Są one zdecydowanie mniejsze od pozostałych gatunków małpek, spokojniejsze i nie trzeba zapewniać im aż tak dużej przestrzeni.

 

Większość gatunków tamaryn i marmozet jest wielkości świnki morskiej. Ważą około 350 - 500 g. Najbardziej popularne gatunki to tamaryny (po polsku zwane też marmozetami): białoucha, białoczuba czy czarnoucha. Wygląd młodych osobników różni się znacznie od dorosłych. Dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej (12-18 miesięcy) ich ubarwienie i długość włosa przybierają dorosły wygląd.

Ponieważ w środowisku naturalnym sporą część ich pożywienia stanowią owady, w ich menu muszą być one obecne - najlepsze są żywe, ale można je zastąpić dostępnymi w sklepach zoologicznych gotowymi pokarmami zawierającymi suszone owady. Dodatek białka zwierzęcego w pokarmie konieczny jest zwłaszcza dla młodych osobników w okresie intensywnego wzrostu. Podstawę ich diety stanowią owoce, warzywa, nabiał i kaszki bezglutenowe.

Średnia długość ich życia jest porównywalna z długością życia psa (około 15 lat).

 

Małpi blog, czyli blog o małpkach w domu

 

Powrót do strony Opisy gatunków