SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Podłoże do klatek

Podłoże D (drobne) Podłoże G (grube)
Waga 3,5 kg  (15 dm3)

(dostępne również większe opakowania: 10 kg i 17 kg)
Do nabycia w SKLEPIE Z PAPUGAMI

Zapewnienie naszym pupilom odpowiednich warunków higienicznych jest sprawą o kluczowym znaczeniu w hodowli zwierząt domowych. Higiena i sterylność pomieszczeń zajmowanych przez zwierzęta wpływa bezpośrednio na stan ich zdrowia, a łatwość utrzymania czystości jest sprawą ogromnie ważną dla ich opiekunów. Odpowiednie podłoże do klatek, wolier i terrariów musi spełniać kilka podstawowych warunków. Musi być sterylne, bezwonne i posiadać właściwości higroskopijne. Istotną zaletą jest także jego przystępna cena oraz niewielki ciężar, dzięki czemu nie sprawia kłopotu w dostarczeniu go do domu wraz z codziennymi zakupami.

Stosowane przez lata substytuty podłoża w postaci papieru lub wręcz gazet, oraz piasek, trociny, lub siano posiadały dość istotne wady.

 

Papier gazetowy ma słabe właściwości higroskopijne. Papuzie odchody pozostają na wierzchu, a papugi lubią niszczyć papier, traktując go jak zabawkę i rozdzierając go mogą połykać przy tym odchody i resztki pokarmowe. Podobnie jest w ręcznikami papierowymi. Co prawda wchłaniają one lepiej niż gazety, ale zdają egzamin jedynie w klatkach, w których nad spodem zamontowane są kratki, uniemożliwiające papugom kontakt z dnem klatki. Jednak w większości modeli klatek papugi mają bezpośredni dostęp do podłoża. Zrywają wtedy papier, rozdrabniają go, więc istnieje niebezpieczeństwo infekcji pokarmowych. Mogą też przemieszczać go w różne miejsca, pozostawiając niezabezpieczone przed nieczystościami przestrzenie.

 

Piasek jest ciężki, a jego sterylizacja jest kosztowna. W przypadku ptaków piaszczyste podłoże jest ponadto zjadane przez ptaki wraz z odchodami, co powoduje niekiedy różnego rodzaju infekcje pokarmowe. Ptaki bowiem instynktownie poszukują w podłożu materiały do rozdrabniania pokarmu w wolach, którym są ziarenka piasku, a w przypadku większych ptaków - żwirki. Dlatego tak istotne jest dostarczaanie im piasku lub gritów w osobnych pojemnikach w klatce, o czym dokładniej wyjaśniliśmy w filmie: "Żywienie papug - cz. 2 - Żwirki, glinki i suplementy diety" 

 

Trociny, gdy wyschną mogą być łatwo wyrzucane przez zwierzęta poza ich pomieszczenie, zwłaszcza przez poruszające skrzydłami ptaki.

 

Siano nie nadaje się dla wielu zwierząt, a trudności z jego dezynfekcją mogą uczynić je groźnym dla młodych osobników o słabym systemie immunologicznym.

 

Na naszym rynku często oferowane są podłoża w postaci granulatu wykonanego z trocin sosnowych, które po zmieszaniu z substancjami chemicznymi są zbrylane w wysokiej temperaturze. Podłoża takie nie są polecane dla ptaków, a zwłaszcza papug. Wynika to z faktu, że trociny drzew iglastych zawierają olejki eteryczne, które są bardzo drażniące dla papug. Ponadto zawarte w tych granulatach substancje chemiczne, pomimo zapewnień producentów o ich nieszkodliwości, nie są jednak obojętne dla zwierząt, które próbują je rozgryzać lub czasem zjadać.

 

Wspaniale wchłaniają wilgoć specjalnie spreparowane, rozdrobnione kolby kukurydzy lub wykonane z nich granulaty, używane głównie w USA. Takie kukurydziane podłoże jest jednak dość drogie i nie nadaje się dla bardzo młodych ptaków, które często je połykają, a ponieważ produkt jest bardzo higroskopijny (szybko wchłania duże ilości wilgoci), w organizmie ptaków może spowodować perturbacje zdrowotne.

 

Co jest najbardziej istotne, żadne z wymienionych rodzajów podłoży nie ma właściwości antybakteryjnych.

Ideałem stało się stosowane od pewnego czasu podłoże z cząstek drewna bukowego, wspomniane w filmie "Czy papugi robią siku czy kupę i czy można je nauczyć robić to w jednym miejscu" Drewno z buka ma właściwości antybakteryjne, dlatego polecane jest na deski do krojenia, stoły rześnicze, blaty kuchenne itp. Stosowane jako podłoże powoduje, że po wchłonięciu odchodów i wilgoci z resztek pokarmowych, bakterie nie rozwijają się na nim w przeciwieństwie do innych rodzajów podłoży. Ponadto buk zawiera trimetyloaminę, która posiada silne właściwości higroskopijne. Przy produkcji podłoża drewno to jest dodatkowo poddane obróbce uszlachetniającej, której celem jest uczynienie go sterylnym, dzięki czemu można stosować je również dla mało odpornych młodych zwierząt. Jego  higroskopijność zwiększa się dodatkowo poprzez dokładne wysuszenie do tego stopnia, aby uzyskało maksymalny stopień wchłaniania odchodów. Tak przygotowane drewno jest następnie rozdrabniane mechanicznie. Specjalny proces technologiczny sprawia, że cząstki podlegają dokładnemu odpyleniu, dzięki czemu zwierzęta nie są narażone na wdychanie pyłu, który zwykle powstaje przy rozdrabnianiu drewna. Ze wszystkich ekologicznych podłoży jest to również produkt, który najlepiej pochłania zapachy. Stosowany jest w profesjonalnych hodowlach na całym świecie. Pamiętajcie jednak, że aby jego jakość spełniała normy, musi być wykonane z drewna bukowego i odpylone. Spotykane na naszym rynku "podróbki" z drewna sosnowego, nie spełniają tych norm.

 

Oferujemy Państwu produkt krajowy, spełniający wszystkie normy dla powszechnego stosowania w naszych hodowlach. Nasze podłoże rozdrabniane jest na cząstki w dwóch rozmiarach, zależnie od gatunku zwierzęcia, któremu będzie służyć za podłoże. Jest idealne do budek lęgowych i klatek dla ptaków. Ponadto może być stosowane dla gadów, gryzoni i innych zwierząt. Wieloletnie stosowanie go w naszej firmie pozwala nam zaoferować go Państwu jako szczególnie godne polecenia. Podobne zdanie mają klienci naszego Sklepu z Papugami w Warszawie, przy ul. Czerniakowskiej 149, którzy od wielu już lat używają go dla swoich pupili.