SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Szelki dla papug

Szelki dla papug to nowy produkt na polskim rynku, który zdobywa coraz większą popularność. Jednak ten podbijający rynki zoologiczne gadżet należy stosować z dużą ostrożnością, kierując się zawsze nadrzędną zasadą zapewnienia dobrostanu zwierzęciu, które pozostaje pod naszą opieką. Jeśli są złej jakości lub są niewłaściwie stosowane, mogą wyrządzić papudze krzywdę.

 

Z  tych filmów dowiecie się Państwo, jakie powinny być szelki dla papug, jak je zakładać i u jakich papug nie wolno ich stosować:

 

 

Przeczytaj do czego służą szelki i o ich związku z wolnymi lotami na Papuzim Blogu

 

Szelki z około metrową elastyczną, gumową smyczą dostępne w Sklepie z Papugami były testowane w Institute for Testing and Certification, Inc., tř. Tomáše Bati 299, 763 02 Zlín (protokół z testów nr 412208643). Występują w różnych rozmiarach i kolorach. Aby zamówić wysyłkę szelek prosimy o kontakt na adres: biuro@papugi.com.pl, podając gatunek papugi lub rozmiar. W odpowiedzi otrzymacie Państwo dostępne kolory i formy wysyłki oraz płatności.

 

Szelki w rozmiarach L, M i S:

Rozmiar L - cena 89  zł - waga szelek ze smyczą ok. 42 gramy, podwójna smycz grubości 3 mm - dla papug wielkości dużych ar (ararauna, zielonoskrzydła, ara zielona, harlequin) i dużych kakadu (biała, żółtoczuba triton, molucka) oraz amazonki mącznej. Dla papug o wadze w przedziale 500-1000g.

Rozmiar M - cena 89 zł - waga szelek ze smyczą ok. 39 gramów, podwójna smycz grubości 3 mm - dla papug wielkości żako, amazonek, mniejszych kakadu (salomońska - ducorps, sinooka, różowa. żółtolica), barwnicy (lora wielka), aleksandrett większych i chińskich, większej konury patagońskiej, afrykanki kongijskiej, pion (niebieskogłowej, brązowoskrzydłej, łuskowanej), dam (niebieskobrzuchej, gwarliwej, żółtowstęgiej), małych ar (karłowa, marakana, żółtoszyja, ara zółtolica), itp. Dla papug o wadze w przedziale 200-500g.

Rozmiar S/M - cena 89 zł - podwójna smycz grubości 3 mm - specjalny rozmiar dla gatunków: piona, ara marakana i żółtoszyja.

Rozmiar S - cena 74 zł - waga szelek ze smyczą ok. 21 gramów, pojedyncza smycz grubości 3 mm - dla papug wielkości większych nimf, mnich nizinnych, mniejszych konur (słonecznej, ognistobrzuchej, nandajskiej itp. oraz mniejszej konury patagońskiej), mniejszych afrykanek (senegalskiej, Meyera), barwinki czarnogłowej i białobrzuchej, aleksandrett (obrożnych, różowopierśnych, śliwogłowych), lorysy górskiej i tęczowej, papugi królewskiej, papugi czerwonoskrzydłej, rozelli (królewskiej, białolicej, czarnogłowej), ary epoletowej, itp. Dla papug o wadze w przedziale 100-200g.

 

Szelki w rozmiarze XS linia Soft:

Rozmiar XS soft - cena 74 zł - waga szelek ze smyczą ok. 18 gramów. Pojedyncza smycz grubości 2,4 mm - dla papużek falistych, nierozłączek, mniejszych nimf, katarzynek, modrolotek (papuga kozia), świergotek, łąkówek, rudosterek, itp. Dla papug o wadze w przedziale 30-100g. Wykonane z bardzo miękkiego materiału.

 

Szelki w rozmiarze XS linia Thin:

Rozmiar XS thin - cena 59 zł - waga szelek ze smyczą ok. 9 gramów, pojedyncza smycz o grubości 2 mm. Dla papug o wadze w przedziale 30-100g. Ze względu na swoją lekkość dedykowane szczególnie dla papużek falistych i wróbliczek. Szelki mają te same wymiary, co linia Soft, ale papugi o potężniejszych dziobach, jak np. nierozłączki czy rudosterki, mogą łatwiej uszkodzić cienki materiał szelek i cieńszą, delikatniejszą smycz.

 

Porównanie

Wszystkie szelki są regulowane w pasie, natomiast pętla na szyję nie jest regulowana. W rozmiarze XS soft i thin jej obwód wynosi 14,5 cm. W rozmiarze S - 16 cm, natomiast w rozmiarach M i L - odpowiednio 23 i 30 cm. Prosimy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to pętla okalająca samą szyję, lecz biegnąca od paska wokół tułowia.

 

Podane rozmiary szelek dla poszczególnych gatunków dopasowane są dla osobników naturalnej wielkości. Często zdarza się jednak, że z uwagi na hodowle wsobne niektóre osobniki są mniejsze od przeciętnej lub występują w kilku podgatunkach (dotyczy to m.in. afrykanek kongijskich i patagonek). W wielu takich przypadkach opiekun powinien rozważyć zakup mniejszego rozmiaru szelek.

Jeśli przy wyborze rozmiaru kierujecie się Państwo przedziałem wagowym, to w przypadku papug z pogranicza tych przedziałów, należy również brać pod uwagę jej gatunek, a więc kształt sylwetki. W razie wątpliwości prosimy pisać na adres: biuro@papugi.com.pl

 

Kolorystyka

 

Zapasowe smycze do szelek i smycze do nauki latania

 

Zapasową smycz zawsze warto mieć ze sobą na spacerze, żeby szybko wymienić w razie przegryzienia przez papugę smyczy.

Polecamy elastyczne zapasowe smycze o długości ok.1 metra oraz smycze do nauki latania o długości 5 metrów lub dowolnej długości na zamówienie. Oferujemy grubości smyczy: 2 mm, 2,4 mm i 3 mm.

 

Jak długą smycz wybrać?

Smycz o długości 1 m jest wystarczająca do zwykłego użytkowania szelek. Dłuższa smycz może w tym przeszkadzać, bo będzie się zaplątywać wokół głowy opiekuna.

Szelki i smycze nie służą do wolnych lotów. Nie polecamy stosowania dłuższych smyczy do takiego latania, jak robi to kobieta w filmie Papuziej Telewizji “Czy moja papuga też może tak latać” https://youtu.be/s-FzLsU5n0E w minucie 4:04. Uważamy, że jest to niebezpieczne. Dłuższe smycze służą do nauki latania na linie opisanej w artykule “Szelki a wolne loty” http://papuziblog.blogspot.com/2017/03/szelki-dla-papug.html, a długość tej smyczy zależy od tego, na jakiej wysokości chcecie Państwo, aby papuga latała na smyczy przymocowanej do liny.

Niektórzy wykorzystują też dłuższe smycze do chodzenia przez papugę po ogrodzie czy parku, ale jeśli się Państwo na to zdecydujecie, to proszę pamiętać, że papugę w szelkach trzeba mieć cały czas na oku, bo może się zaplątać w smycz lub może ją przegryźć, bez względu na jej grubość.

 

Jak grubą smycz wybrać?

Oczywiście im większa papuga, tym mocniejsza, a więc i grubsza, powinna być smycz dla niej, aby nie zerwała się pod wpływem naprężenia przy rozciąganiu. Ale poza tym nie ma tu jakichś sztywnych reguł. Grubość smyczy zależy celu, jakiemu ma służyć i od Państwa poczucia bezpieczeństwa, jakie możecie papudze w szelkach zapewnić. Im grubsza smycz tym prawdopodobieństwo przegryzienia jej przez papugę jest mniejsze. Z tego względu absolutnie dla większych papug polecamy smycze o grubości 3 mm. Cieńsze smycze, a szczególnie te dłuższe służące do nauki latania, polecamy dla mniejszych papużek (faliste. nierozłączki, nimfy, rudosterki), aby papuga mogła tę smycz udźwignąć. Dłuższa smycz o grubości 3 mm byłaby dla nich za ciężka. Metrowe smycze nie służą do latania, więc im grubsze tym bezpieczniejsze pod względem przegryzienia ich przez papużki o większych dziobach.