SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Szelki dla papug

Szelki dla papug to nowy produkt na polskim rynku, który zdobywa coraz większą popularność. Jednak ten podbijający rynki zoologiczne gadżet należy stosować z dużą ostrożnością, kierując się zawsze nadrzędną zasadą zapewnienia dobrostanu zwierzęciu, które pozostaje pod naszą opieką. Jeśli są złej jakości, niewłaściwie stosowane lub źle dobrane, mogą wyrządzić papudze krzywdę.

 

Z  tych filmów dowiecie się Państwo, jakie powinny być szelki dla papug, jak je zakładać i u jakich papug nie wolno ich stosować:

 

 

Przeczytaj do czego służą szelki i o ich związku z wolnymi lotami na Papuzim Blogu

 

Szelki z elastyczną smyczą dostępne w Sklepie z Papugami i na PAPUGI.sklep.pl były testowane w Institute for Testing and Certification, Inc., tř. Tomáše Bati 299, 763 02 Zlín (protokół z testów nr 412208643). Występują w różnych rozmiarach i kolorach.

Szelki i zapasowe smycze, oraz przedłużki, można zamówić w sklepie internetowym PAPUGI.sklep.pl lub pisząc na adres: biuro@papugi.com.pl i podając gatunek papugi lub rozmiar. W odpowiedzi otrzymacie Państwo dostępne kolory i formy wysyłki oraz płatności.

 

Szelki w rozmiarach XL, L, M i S:

Rozmiar XL - cena 89  zł - waga szelek 15,1 grama, podwójna smycz grubości 3 mm - dla papug o wadze w przedziale 500-1500g: dużych ar (zielonoskrzydła, żółtoskrzydła, hiacyntowa, zielona, ararauna, harlequin), kakadu moluckiej i żółtoczubej, samców kakadu białej, amazonki mącznej.

Rozmiar L - cena 89 zł - waga szelek 13,12 grama, podwójna smycz grubości 3 mm - dla papug o wadze w przedziale 300-500g: żako kongijskiego, amazonek(żółtoszyja, żółtogardła, żółtogłowa, niebieskoczelna,  modrobrewa,  pąsowa, czerwonoczelna, zmienna, żółtolica, liliogłowa), samic kakadu białej i innych mniejszych kakadu (salomońska (ducorps), sinooka, różowa, żółtolica), barwnicy (lora wielka),  ara karłowej, większej konury patagońskiej.

Rozmiar M - cena 89 zł - waga szelek 12,68 grama, podwójna smycz grubości 3 mm - dla papug o wadze w przedziale 200-300g: żako timneh, pion (niebieskogłowa, brązowoskrzydła, łuskowana), mniejszych amazonek (białoczelna, kubańska), kapturnicy, aleksandrett większych i chińskich, mniejszej konury patagońskiej, małych ar (marakana, żółtoszyja, żółtolica), afrykanki kongijskiej, dam (niebieskobrzucha, gwarliwa, żółtowstęga), szkarłatki królewskiej, większych konur (złota, maskowa).

Rozmiar S - cena 74 zł - waga szelek 9,51 gram, pojedyncza smycz grubości 2,5 mm - dla papug o wadze w przedziale 100-200g: konur (słoneczna, ognistobrzucha, nandajska), aleksandrett (obrożna, różowopierśna), barwinek (czarnogłowa, białobrzucha), mniejszych afrykanek (senegalska, Meyera), mnich nizinnych, lorysy górskiej i tęczowej, papugi czerwonoskrzydłej, księżniczek (słoneczna, wspaniała), papugi tarczowej, rozelli (królewska, białolica, czarnogłowa), ary epoletowej, większych nimf.

 

Szelki w rozmiarze XS:

Rozmiar XS - cena 74 zł - waga szelek 5,75 grama, pojedyncza smycz grubości 2,5 mm - dla papug o wadze w przedziale 30-100g: mniejszych nimf, rudosterek (zielonolica, itp.), aleksandretty śliwogłowej, większych nierozłączek, modrolotek (papuga kozia), świergotek, większych papużek falistych. Wykonane z bardzo miękkiego materiału.

 

Szelki w rozmiarze XXS:

Rozmiar XXS - cena 59 zł - waga szelek 4,23 grama, pojedyncza smycz o grubości 2 mm. Dla papug o wadze w przedziale 30-100g: mniejszych papużek falistych, najmniejszych nimf, wróbliczek, mniejszych nierozłączek, katarzynek, łąkówek. Ze względu na swoją lekkość dedykowane szczególnie dla papużek falistych i wróbliczek. Szelki mają te same wymiary, co rozmiar XS, ale papugi o potężniejszych dziobach, jak np. nierozłączki czy rudosterki, mogą łatwiej uszkodzić cienki materiał szelek i cieńszą, delikatniejszą smycz.

 

Porównanie

Wszystkie szelki są regulowane w pasie, natomiast pętla na szyję nie jest regulowana. W rozmiarze XXS i XS jej obwód wynosi 14,5 cm. W rozmiarze S - 16 cm, natomiast w rozmiarach M, L i XL - odpowiednio 19, 23 i 30 cm. Prosimy jednak zwrócić uwagę, że nie jest to pętla okalająca samą szyję, lecz biegnąca od paska wokół tułowia.

 

Podane rozmiary szelek dla poszczególnych gatunków dopasowane są dla osobników przeciętnej wielkości. Często zdarza się jednak, że z uwagi na hodowle wsobne niektóre osobniki są mniejsze od przeciętnej lub występują w kilku podgatunkach (dotyczy to m.in. afrykanek kongijskich i patagonek). W wielu takich przypadkach opiekun powinien rozważyć zakup mniejszego rozmiaru szelek.

Jeśli przy wyborze rozmiaru kierujecie się Państwo przedziałem wagowym, to w przypadku papug z pogranicza tych przedziałów, należy również brać pod uwagę jej gatunek, a więc kształt sylwetki, a przede wszystkim wielkość głowy. W razie wątpliwości prosimy pisać na adres: biuro@papugi.com.pl

 

Kolorystyka

 

Zapasowe smycze do szelek i przedłużki do nauki latania

 

Zapasową smycz zawsze warto mieć ze sobą na spacerze, żeby szybko wymienić w razie przegryzienia przez papugę smyczy. Jest to możliwe dzięki temu, że nasze szelki mają odpinane smycze.

Polecamy elastyczne zapasowe/awaryjne smycze o długości ok.1 metra oraz przedłużki do nauki przylatywania na zawołanie o długości 5 metrów lub dowolnej długości na zamówienie. Oferujemy grubości smyczy i przedłużek: 2 mm, 2,5 mm i 3 mm.

 

Jak DŁUGĄ smycz wybrać?

Smycz o długości 1 m jest wystarczająca do zwykłego użytkowania szelek. Dłuższa smycz może w tym przeszkadzać, bo będzie się zaplątywać wokół głowy opiekuna.

Szelki i smycze nie służą do wolnych lotów. Nie polecamy stosowania dłuższych linek do takiego latania, jak robi to kobieta w filmie Papuziej Telewizji “Czy moja papuga też może tak latać” w minucie 4:04. Uważamy, że jest to niebezpieczne. Przedłużki służą do nauki latania na linie opisanej w artykule “Szelki a wolne loty”, a długość przedłużki zależy od tego, na jakiej wysokości chcecie Państwo, aby papuga latała na przedłużce.

Niektórzy wykorzystują też dłuższe smycze/przedłużki do chodzenia przez papugę po ogrodzie czy parku, ale jeśli się Państwo na to zdecydujecie, to proszę pamiętać, że papugę w szelkach trzeba mieć cały czas na oku, bo może się zaplątać w smycz lub może ją przegryźć, bez względu na jej grubość.

 

Jak GRUBĄ smycz wybrać?

Oczywiście im większa papuga, tym mocniejsza, a więc i grubsza, powinna być smycz dla niej, aby nie zerwała się pod wpływem naprężenia przy rozciąganiu. Ale poza tym nie ma tu jakichś sztywnych reguł. Grubość smyczy zależy od celu, jakiemu ma służyć i od Państwa poczucia bezpieczeństwa, jakie możecie papudze w szelkach zapewnić. Im grubsza smycz tym prawdopodobieństwo przegryzienia jej przez papugę jest mniejsze. Z tego względu absolutnie dla większych papug polecamy smycze o grubości 3 mm. Najcieńsze smycze, a szczególnie te dłuższe służące do nauki latania, polecamy dla mniejszych papużek (faliste. nierozłączki, nimfy, rudosterki), aby papuga mogła tę przedłużkę udźwignąć. Dłuższa smycz o grubości 3 mm byłaby dla nich za ciężka. Metrowe smycze nie służą do latania, więc im grubsze tym bezpieczniejsze pod względem przegryzienia ich przez papużki o większych dziobach.