SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Wielkoszczur gambijski

Wielkoszczur gambijski to gatunek gryzonia. Jest to jednak dość daleki krewniak pospolitego szczura. Pochodzi z Afryki, gdzie zamieszkuje na południe od Sahary. W rodzimym środowisku jest często przedmiotem polowań ze względu na smaczne mięso. Ma słabo rozwinięty wzrok, ale nadrabia to doskonałym węchem i słuchem. Z uwagi na dużą inteligencję i świetny węch jest często tresowany do znajdowania materiałów wybuchowych i min. Ostatnio staje się coraz bardziej popularny jako zwierzę do towarzystwa. Jest łagodny, świetnie się oswaja i nawiązuje bliskie relacje z opiekunami.

To jeden z największych na świecie gatunków z rodziny myszowych. Dorasta do 90 cm długości wraz z ogonem, który stanowi około połowę jego długości.

Jego angielska nazwa Gambian pouched rat pochodzi od słowa 'pouches' czyli kieszeni policzkowych, podobnych, jak u chomika, w których magazynuje pokarm. Nasze domowe szczury takich kieszeni  nie posiadają. Jest wszystkożerny. W naturze żywi się owocami, warzywami, orzechami palm, owadami, ślimakami i krabami. Potrafi wypełnić swoje kieszenie policzkowe tak ogromną ilością orzechów, że niekiedy z trudnością przedostaje się przez otwór do swojej nory.

Wielkoszczur to nie tylko wspaniały pupil domowy, który może doskonale zastąpić psa lub kota, a w przeciwieństwie naszych rodzimych szczurów dożywa nawet kilkunastu lat. Ale to także bohater, który zasłużył się milionom ludzi. Jak? Dowiecie się z filmu "Szczurzy bohaterowie":