SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Barwinki

Zobacz naszą Ofertę średnich papug

 

Potoczna nazwa tych gatunków południowo-amerykańskich papug to pioniki, a pochodzi od łacińskiej nazwy ich rodzaju Pionites. Podobnie, jak pionami nazywa się papugi z rodzaju Pionus. W polskim nazewnictwie nie wyróżnia się jednak rodzaju pioniki, a po polsku nazywa się je barwinkami lub białobrzuszkami.

Rodzaj Pionites to dwa gatunki: barwinka czarnogłowa, zwana też pionikiem czarnogłowym lub białobrzuszką czarnogłową oraz barwinka białobrzucha - inaczej pionik białobrzuchy lub białobrzuszka złotogłowa, przy czym ta pierwsza jest powszechniejsza.

Barwinki to świetne papugi do towarzystwa. Nadają się dla dzieci. Lubią się bawić i dokazywać. Są bardzo aktywne. Mają zdolności akrobatyczne. Dostarczają więc ich opiekunom dużo rozrywki. Są ufne i można nauczyć je np. leżeć na plecach na otwartej dłoni. Barwinka czarnogłowa nazywana jest „tańczącą papugą”, bo ma zwyczaj podskakiwania i „tańczenia”, szczególnie, gdy jest do tego zachęcana rytmicznym klaskaniem.

Są ciekawskie i uwielbiają poznawać nowe przedmioty. Dobrze tolerują kilku opiekunów (może zajmować się nimi wiele osób jednocześnie). Lubią też wyjścia z domu i poznawanie nowych ludzi.

Mogą być, niestety, dość głośne, jeśli nie były ręcznie wykarmione przez człowieka. Trzeba więc stanowczo zwalczać u nich nawyki krzyczenia w celu zwrócenia na siebie uwagi. Jednak krzyk barwinek nigdy nie osiąga poziomu głośności krzyku ar czy kakadu, a w ich głosie przeważa gwizdanie, a nie krzyk. Nauczenie ich mowy ludzkiej jest sposobem na ograniczenie ich naturalnych dźwięków.

Są bardzo inteligentne, co stawia przed ich opiekunami wyzwanie zapewnienia im rozrywki i stymulowania ich umysłowo. Należy dostarczyć im różnorodne papuzie zabawki.


Powrót do strony Opisy gatunków