SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Ary

Sprawdź naszą Ofertę dużych papug

 

Ze względu na swe duże rozmiary wymagają większego pomieszczenia, ale niekoniecznie musi to być woliera. Wystarcza bardzo duża klatka, bo i tak wiele czasu powinny spędzać poza nią - na stojaku lub na ramieniu opiekuna, gdzie potrafią spokojnie przesiadywać godzinami. Niektóre mniejsze gatunki ar, zwanych w nomenklaturze anglojęzycznej 'dwarf macaws' (ary krasnoludkowe), są tak samo łagodne i inteligentne jak ich najwięksi kuzyni, a rozmiarem dorównują amazonkom, czy żako. Mają jednak dłuższe od nich ogony, bo w przeciwieństwie do amazonek i żako, które należą do papug krótkoogonowych, ary należą do długoogonowych.

 

Mimo, że niektórych przerażają ich potężne dzioby, są doskonałe do zabaw nawet z małymi dziećmi. Wychowane od pisklęcia przez człowieka nie przejawiają agresji i są bardzo łagodne.

 

Umiejętności naśladowcze ar są zdecydowanie gorsze niż żako lub amazonek, choć w opinii wielu hodowców są najbardziej inteligentne spośród papug. Bardzo przywiązują się do opiekuna i można nawiązać z nimi szczególny kontakt.

Jeśli zostawiamy ary same w domu przez większą część dnia istotne jest zapewnienie im towarzystwa. Nie musi to być inna ara. Wiele gatunków mniejszych papug nawiązuje z tymi olbrzymami dobre stosunki.

 

Ceny ar, zwłaszcza tych największych, mogą przyprawić o zawrót głowy. Ale ceny tych miniaturowych ar są już bardziej przystępne.

 

Do najbardziej popularnych gatunków ar należą:

ara zwyczajna (Ara ararauna)

ara zielonoskrzydła (Ara chloroptera)

ara żółtoskrzydła (Ara macao)

ara zielona (Ara militaris)

ara harlequin (Ara zielonoskrzydła x Ara ararauna)

ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus)

ara karłowa (Ara severa)

ara żółtoszyja (Propyrrhura auricollis)

ara marakana (Propyrrhura marakana)

ara żółtolica (Ara manilata)

ara epoletowa (Diopsittaca nobilis)

 

Zobacz filmy Papuziej Telewizji o arach i z arami:

 


Powrót do strony Opisy gatunków