Zobacz naszą Ofertę dużych papug
Barwnice znane są również jako lory wielkie albo - od ich łacińskiej nazwy Eclectus roratus - eklektusy. To jedyne papugi, u których występuje tak silny dymorfizm płciowy. Już w pierwszym miesiącu po wykluciu, kiedy tylko wyrastają im pióra, można rozpoznać ich płeć. U samca przeważa upierzenie koloru zielonego, a u samicy niebiesko-czerwonego. Jeszcze do schyłku XIX wieku uważano, że są to dwa odrębne gatunki.
Ręcznie wykarmione barwnice świetnie nadają się na papugi do towarzystwa, ale nie są to typowe przytulanki. Owszem, pragną bliskości z opiekunem, ale na pewien dystans. Dlatego nie za bardzo nadają się na papugi dla dzieci. Lepiej sprawdzają się jako domowi pupile osób dojrzałych, które chcą mieć w domu gadającą papugę, ale nie mają aż tyle czasu i ochoty, aby ją ciągle przytulać i nosić na ramieniu.
Uważa się, że samce są bardziej łagodne i lepiej nadają się na domowych pupili. Przekonanie to pochodzi stąd, że samice przywożone do europejskich hodowli ze środowiska naturalnego gorzej aklimatyzowały się w nowych warunkach i stawały się impulsywne, neurotyczne, a czasem również agresywne. Od kiedy ustał import papug do Europy i na rynek trafiają już tylko ptaki urodzone w hodowlach, jest wiele przykładów tego, że samice potrafią również być świetnymi pupilami.
Barwnice są bardzo inteligentne i mają dość dobre zdolności naśladowcze. Potrafią nauczyć się wypowiadać nawet zdania.
W przypadku tego gatunku papug ogromne znaczenie ma żywienie i pielęgnacja. Barwnice są podatne na chorobę grzybiczą - kandydozę, którą wywołują drożdżaki z rodzaju Candida. Aby jej zapobiec, dieta barwnic powinna być bogata w witaminę A. Oprócz mieszanki ziaren muszą więc spożywać dużo warzyw i owoców zawierających duże ilości tej witaminy, a więc marchew, pomidory, papryka, pomarańcze itp. W okresie zimowo-wiosennym, kiedy owoce i warzywa zawierają już mniejsze ilości witamin, musimy suplementować ich dietę witaminą A.
Duże znaczenie dla barwnic ma również odpowiednia wilgotność powietrza. Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może również powodować powstanie grzybicy worków powietrznych ptaków. Dlatego w naszych ogrzewanych zimą mieszkaniach należy stosować nawilżacze powietrza.
Powrót do strony Opisy gatunków