SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Żenety

Sprawdź naszą Ofertę innych zwierząt

Żeneta to taki niby-kot. Często bywa z nim mylona ze względu na podobieństwo w budowie i zachowaniu. Ale to zwierzak bardzo egzotyczny. Pochodzi z Afryki. Około 1000-1500 lat temu przywieziony był jako zwierzę domowe z Maroka na półwysep iberyjski, a stamtąd rozprzestrzenił się na Balerary i południową Francję. Zbiegłe z hodowli osobniki widuje się dziś w naturze nawet we Włoszech, Szwajcarii, Niemczech i Holandii.

Żenetę charakteryzuje bardzo długi ogon, a jego gęste futro jest w cętki lub pręgi. Prowadzi samotniczy tryb życia. Atywny jest od zachodu słońca do świtu. Dlatego świetnie nadaje się jako zwierzę towarzyszące dla dla osób, które są "nocnymi markami". Ale trzymany w hodowli, podobnie jak koty domowe, potrafi przestawić się na dzienny tryb życia.

Żywi się owocami, owadami, małymi zwierzętami i rybami. W naszych domach karmimy pokarmami dla psów i kotów, uzupełniając ich dietę owocami, warzywami, twarogiem, jogutrtami oraz rybami.

Żaneta nie należy do zwierząt zagrożonych wyginięciem. Co prawda w Afryce poluje się na nią dla jej pięknego i grubego futra, w Portugalii często wpada w pułapki nastawiane na drapieżników, a na Ibizie z powodu urbanizacji kurczą się obszary jej występowania w naturze. Ale mimo to nie jest chroniona Konwencją Waszyngtońską i w Unii Europejksiej nie wymaga rejestracji.

 

Powrót do strony Opisy gatunków