SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Szopy

Sprawdź naszą Ofertę innych zwierząt

 

Znanych jest wiele gatunków szopowatych. Oprócz szopów do rodziny tej należą m.in. ostronosy, kotofretki, kinkażu, olingo i inne. Zamieszkują lasy Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Doskonale wspinają się po drzewach i dobrze pływają. Żyją w lasach samotnie lub w niewielkich grupach. Wszystkie szopowate są drapieżnikami.

 

Najpopularniejsze - szopy pracze - mają rozmiar kota lub średniej wielkości psa z długim ogonem pokrytym poprzecznymi ciemnymi i jasnymi pasami. Każdy z gatunków szopowatych ma różną sylwetkę. U niektórych gatunków przypomina ona psa, a u innych małego niedźwiadka.

 

Należy pamiętać, że są bardzo ciekawskie, potrafią się wspinać i mają duże zdolności manualne, dzięki którym potrafią m.in. otworzyć sobie lodówkę i wyjeść jej zawartość. Dlatego jeśli nie pozostają pod naszą kontrolą, powinny być zamykane w klatce lub pomieszczeniu, w którym nie mogą wyrządzić nam szkody.

 

Są wszystkożerne. Oprócz pokarmów, które na co dzień mamy w domu, możemy podawać im gotowe pokarmy i granulaty dla psa i kota.

 

Niestety, w Polsce szop pracz znalazł się na liście gatunków obcych naszej faunie, który w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego może zagrozić gatunkom rodzimym. W związku z tym od 5 kwietnia 2012 roku jego przetrzymywanie wymaga zezwolenia, a rozmnażanie jest zabronione. Na podstawie Ustawy o ochronie przyrody zezwolenia na przetrzymywanie zwierząt obcych faunie wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Zgoda na przetrzymywanie nakłada jednak na posiadcza szopa podjęcia szeregu działań zapobiegających skutkom ewentualnego przedostania się go do naszego środowiska naturalnego, a więc wymagana jest kastracja lub sterylizacja takiego osobnika, przetrzymywanie go w zabezpieczonym pomieszczeniu, wychodzenie z nim na zewnątrz wyłącznie na smyczy lub w kontenerze transportowym, czyli zastosowanie środków ostrożności, jakie na pewno każdy właściciel zwierzęcia przedsięwziąłby w celu zapobieżenia ewentualnej ucieczce. Jeśli więc marzycie o posiadaniu takiego zwierzaka, to można spróbować takie zezwolenie uzyskać.

 

 

Powrót do strony Opisy gatunków