SKLEP Z PAPUGAMI

jedyny taki

ZAPRASZAMY

Ostronosy

Sprawdź naszą Ofertę innych zwierząt

 

Obok dość dobrze znanego szopa pracza coraz większą popularność jako zwierzę domowe zdobywa inny przedstawiciel rodziny szopowatych - ostronos. Cechuje go zabawny ryjkowato wydłużony nos. Szczególnie godny polecenia jest pochodzący z Ameryki Północnej ostronos rudy, znany również jako koati.


Wychowane przez człowieka osobniki bardzo łatwo się oswajają i przywiązują do opiekunów. Stosunkowo łatwo uczą się załatwiać potrzeby fizjologiczne do kocich kuwet. Podobnie jak inne szopowate, są wszystkożerne. Podajemy im granulaty oraz konserwy dla psów i kotów. Pokarm ten uzupełniamy owocami, warzywami i nabiałem. Jak wszystkie szopowate, potrafią się wspinać.

Właściwie traktowane sprawiają swym opiekunom wiele radości. Ich rosnąca popularność wynika prawdopodobnie również z faktu, że stały się one ulubieńcami wielu hollywodzkich gwiazd, m.in. Jacka Nicholsona.

 

Niestety, w Polsce ostronos znalazł się na liście gatunków obcych naszej faunie, który w przypadku uwolnienia do środowiska przyrodniczego może zagrozić gatunkom rodzimym. W związku z tym od 5 kwietnia 2012 roku jego przetrzymywanie wymaga zezwolenia, a rozmnażanie jest zabronione. Na podstawie Ustawy o ochronie przyrody zezwolenia na przetrzymywanie zwierząt obcych faunie wydaje Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Zgoda na przetrzymywanie nakłada jednak na posiadcza ostronosa podjęcia szeregu działań zapobiegających skutkom ewentualnego przedostania się go do naszego środowiska naturalnego, a więc wymagana jest kastracja lub sterylizacja takiego osobnika, przetrzymywanie go w zabezpieczonym pomieszczeniu, wychodzenie z nim na zewnątrz wyłącznie na smyczy lub w kontenerze transportowym, czyli zastosowanie środków ostrożności, jakie na pewno każdy właściciel zwierzęcia przedsięwziąłby w celu zapobieżenia ewentualnej ucieczce. Jeśli więc marzycie o posiadaniu takiego zwierzaka, to można spróbować takie zezwolenie uzyskać.

Powrót do strony Opisy gatunków