O nas

Porady

Papuga Roku

Miss Sierpnia 2017

Nasz weterynarz

Nasz sklep współpracuje z doktorem Andrzejem Krajewskim, weterynarzem specjalizującym się w leczeniu zwierząt egzotycznych.
W przypadku problemów ze swoim pupilem lub wątpliwości przed jego zakupem możecie Państwo skontaktować się z nim w celu uzyskania fachowej porady. Doktor Krajewski przyjmuje w gabinecie weterynaryjnym wetmedicor, a także można umówić się z nim na wizytę domową.
Tel. do doktora:
692 007 920

KĄCIK WETERYNARYJNY

Facebook

Papuzia Telewizja
Google+
Sklep z Papugami
Google+

Lory

       Lorysa górska

 

Podrodzina Loriinae przez jednych nazywana "lory", a przez innych "damy", nie jest jeszcze w Polsce zbyt znana. Z najbardziej znanych u nas jej przedstawicieli można wyróżnić lorysę górską i tęczową należące do rodzaju Trichoglossus oraz damy: niebieskobrzuchą, gwarliwą i pojawiającą się już u nas - damę żółtowstęgą, zaliczane do rodzaju Lorius.

 

 

Oprócz dam i lorys w tej licznej podrodzinie są też lory, loreczki, loriki, irianki, nektarynki, figówki i inne.

 

Zarówno damy, jak i lorysy są bardzo kolorowymi papugami. Ich pióra lśnią w słońcu metalicznym połyskiem. Są to typowe miękojady, a więc nie odżywiają się ziarnem, jak większość papug.

Żywią się nektarem kwiatów. Zidentyfikowano około 5 tys. gatunków tych kwiatów. Nektar jest zbierany przy pomocy wysoko wyspecjalizowanego języka. Jest on zupełnie inaczej zbudowany niż w przypadku innych gatunków papug. Przypomina pędzelek, którego włosy są miniaturowymi rureczkami, za pomocą których pobierają z kwiatów nektar. Potrafią również wysysać soczyste owoce. W środowisku naturalnym oprócz nektaru odżywiają się owocami, miękkimi pędami roślin i białkiem zwierzęcym w postaci larw owadów.

Kiedy trzymamy damy i lorysy w domach, nektar kwiatów może być niemożliwy do zdobycia, ale z powodzeniem zastępują go specjalistyczne pokarmy dla lor i lorys dostępne w sklepach zoologicznych. Mają postać proszku, który wystarczy rozrzedzić wodą. Pokarm ten należy suplementować owocami i warzywami oraz gritami ułatwiającymi trawienie.

 

Obok lorysy górskiej (Trichoglossus haematodus), często spotykamy jej podgatunek zwany lorysą tęczową (Trichoglossus haematodus moluccanus), który jest jeszcze bogaciej ubarwiony niż gatunek nominalny. Lorysy mają opinię dość hałaśliwych, ale dotyczy to papug trzymanych w stadach. Łatwo się oswajają. Ręcznie wykarmione są bardzo towarzyskie i są wspaniałymi domowymi pupilami.

 

Nieco większe od lorys, damy są uważane są za jedne z najcichszych przedstawicieli całej podrodziny i mają lepsze od lorys zdolności naśladowcze, a zwłaszcza dama gwarliwa (Lorius garrulus) i dama niebieskobrzucha (Lorius lory). Podobnie jak lorysy łatwo się oswajają i są świetnymi domowymi pupilami.